Zde máte možnost prostudovat kroniku naší farnosti. Pro studium můžete zvolit buď stažení kompletní kroniky ve formátu PDF (sken originálu), popřípadě prohlížet jednotlivé stránky jako obrázky a můžete si také přečíst přepis farní kroniky. Přepis je postupně doplňován.
6. ledna zemřel dlouholetý kostelník Jan Moravec. Po něm nastoupil jeho syn Ignác, který si stále naříká, že slouží zadarmo a má neustále nějaké pletky. Zdá se, že se dlouho neudrží. (Později dopsáno že 13.5 dál výpověď k 1.6.)
23. února byla sezdána, když složila vyznání víry, evangelička Bergová M. s Zuckerhutem.
Počátkem ledna byly obecní volby. Volilo se ponýpro za každý sbor 8 členů. Dlouholetý p. starosta Staněk poděkoval se i zvolen byl Antonín Adámek, prý kandidát dělníků. Aspoň byl tuhý boj mezi ním a sedlákem Chlupatým z čísla 33. Měli stejně hlasů.
Při volbě předsedy bylo dlouhé a živé rokování, jehož následek byl, že zvolen předsedou p. Lička František z čísla 30 a ne Fogt – pro něhož nadučitel lámal kopí. Za to mu vymohl pochvalný dekrét ode krajské školní rady, prý pro zásluhy v školství, aby prý mu to osladil. Farář úmyslně k volbě nešel.
Nový výbor odebral obecní písařství nadučiteli a dal R. Černému. Policejní komisařství Fogtovi a svěřil ho Janu Clupatému.
Nadučitel z Venclovic žil zde v divokém manželství s jistou Košťálovou. On ženat, ona vdaná, ale se sezdali. Starosta nový prohlásil, že toho nebude trpět i odstěhovali se odsud kamsi k Těšínu.
Tak jako v roce minulém byla v roce 1910-11 opět zima celkem mírná, pouze v únoru několik dní přitužilo (teploměr klesal až na 19 stupňů pod nulou).
V lednu odbývány Hrabové nové volby za velmi malé účasti. Zvoleno staré pokrokářské zastupitelstvo s malými změnami. Do výboru zvoleni František Lička, jenž býval kostelníkem. Kostelnictví se však v lednu vzdal. Kostelník zůstal pouze jeden a sice Moravec.
Dne 15. ledna započal ve farnosti nový pořádek služeb Božích a sice v tomto smyslu, že jednou byly ranní služby v Hrabové velké pak v Hrabůvce podruhé naopak.
Počátkem roku 1908 zamítnuta stížnosť proti volbě obecního výboru a obecní představenstvo se konstituovalo. Za přednostu či starostu obce zvolen Ludvík Staněk a s ním zvoleno šest radních. Toto představenstvo hned v lednu 1908 se sešlo a zvolilo svůj kostelní výbor (!) - Když však jim na vědomí uvedeno, že kostelní výbor volí představenstvo obou obcí, podali rekurs proti volbě v září r. 1907 provedené.
V lednu 1908 učiněn poslední pokus o stavbu oběma obcem společného kostela. Farář Antonín Mohapl a František Adámek odebrali se v lednu do Olomouce k J.K.A. Milosti Dr. Fr. Baurovi, vyložili mu stav a žádali o povolení zakoupiti pozemek p. Hulové pro společný kostel. J.K.A.M. dala si vše písemně přeložiti a poručila, by zažádáno bylo o úřední komissi, zda místo ono hodí se pro kostel. Ke komisi však nedošlo a tím myšlenka společného kostela usnula snad navždy.
Myšlenka všeodborého křesťanského sdružení hlásila se vždy více k právu a proto pomýšleno i v Hrabové založiti odbočku všeodoborého křesťanského sdružení. Již roku 1907 dály se pokusy, leč bez výsledku. Teprv r. 1908 v měsici Květnu svolana důvěrná schůze v hostinci u Černých a založena odbočka. Předsedou zvolen p. Šebesta.