Slovo apoštolského administrátora k zpřísněným opatřením nouzového stavu (9. 10. 2020)

Apoštolský administrátor diecéze reaguje na zpřísnění opatření v nouzovém stavu, které vyhlásila Vláda České republiky a dotýká se rovněž aktivit církve. Slovo biskupa Martina Davida bude přečteno při nedělních bohoslužbách 11. října, které bude moci ještě navštívit 100 osob.
Milí bratři a sestry,
rozhodnutím vlády se počínaje pondělkem 12. října na dobu 14 dnů omezují počty účastníků bohoslužeb na 10 osob ve vnitřních prostorách a 20 v prostorách venkovních. Výjimkou jsou pohřby a svatby, které umožňují účast 100 osob a od 19. října 30 osob.
V této situaci není možné uspořádat ve většině farností nedělní bohoslužby tak, aby se jich mohli všichni zúčastnit. Proto připomínám, že platí dispens od osobní účasti na nedělní mši svaté. Využívejte příležitosti sledovat mši svatou prostřednictvím křesťanských sdělovacích prostředků a videopřenosů.
Snažme se také o dodržování stanovených hygienických opatření. Jejich dodržování je projevem ohleduplnosti a blíženské lásky k těm, kteří jsou nemocí nejvíce ohroženi. Varujme se přitom projevů vzájemného osočování, podezřívavosti i arogance. Jak jsme už vybídli ve společné výzvě Stálé rady ČBK, prosíme Vás o modlitbu posvátného růžence na úmysl ukončení pandemie nemoci COVID-19. Modlitba růžence je mocným, a přitom snadno dostupným prostředkem, který je vždy k dispozici. Sjednotit se můžeme při modlitbě na tento úmysl každý večer ve 20.00 hodin, ať sami či společně v rodinách.
V modlitbě prosme o přímluvu patronku diecéze svatou Hedviku a  také blahoslaveného P. Richarda Henkese. Buďme jako tito naši nebeští patroni příkladem lásky, trpělivosti a pokoje.
Také je na vás pamatuji v modlitbě a žehnám.
+ Martin David
apoštolský adminitrátor